VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“ inicijuotas literatūros pažinimo projektas „Vaikų žemė“ tęsia kūrybinių skaitymų užsiėmimus, kuriuos jau aplankė daugiau nei 700 mokinių iš 17 Vilniaus mokyklų. Kūrybiniai skaitymai – tai interaktyvus, žaidimu ir refleksija grįstas užsiėmimas, kurio metu aktoriai, pasitelkę skirtingas technikas, skaito su mokiniais lietuvių (ir ne tik) literatūros kūrinius, o vėliau drauge su edukatoriais kviečia vaikus dalyvauti įvairiose teksto refleksijos ir aktualizavimo veiklose. Tuo pačiu – tai įtraukianti, tarpdisciplininė lietuvių kalbos pamoka, nes didžioji dauguma skaitomų tekstų įtraukti į pradinio ir bendrojo ugdymo programą. Šį rudenį skaitome Vytautės Žilinskaitės, Bitės Vilimaitės, Petro Cvirkos, Nijolės Kepenienės, Milošo Macoureko, Juliaus Kaupo ir Mykolo Pranciškaus Karpavičiaus tekstus.

Skaitymai vyksta erdvioje, modernioje, šviesioje Mokyklų tobulinimo centro salėje, kuri įsikūrusi Vilniaus mokytojų namuose. Užsiėmimų aplinka prisideda prie kuriamo įspūdžio – čia vaikams yra erdvės net tik klausytis skaitomo kūrinio ar dalyvauti susikaupimo reikalaujančioje veikloje, bet ir energingai pajudėti. Literatūros, teatro, žaidimo elementų kombinacija – puikus neišdildomų įspūdžių receptas, todėl skaitymuose apsilankę mokiniai ir mokytojai vienbalsiai sutaria smagiai ir prasmingai preleidę laiką.

Iš arčiau į kūrybinius skaitymus pažvelgti padės „Penki TV“ parengtas reportažas, kurį rasite čia https://youtu.be/ioK0-iA9j2Y

Praktinė informacija

Skaitymai prasideda 10.00 val. ir trunka apie 1 val. 15 min. 
Skaitymai vyksta Vilniaus mokytojų namuose, Mokyklų tobulinimo centre (2 a., 226 kab.). 
Dalyvavimas skaitymuose mokamas. Kaina – 3 (trys) eurai mokiniui. 
Vaikai iš socialiai remiamų šeimų už skaitymus nemoka. 
Vaikus lydintys asmenys taip pat dalyvauja nemokamai.

Dėmesio mokytojams:

Kūrybinių skaitymų programa „Įtraukianti literatūros pamoka: inovatyvūs teksto skaitymo metodai“ yra akredituota VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“. 
Pedagogams, per mokslo metus su klasėmis apsilankiusiems ne mažiau kaip trijuose kūrybiniuose skaitymuose, bus išduotas kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimas. (Pažymėjimai išduodami ne daugiau kaip dviems klasę lydintiems mokytojams.)

Jei kiltų klausimų, teiraukitės Justino:
tel. 8 616 26 966 arba
el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Kūrybinius skaitymus iš dalies finansuoja 
Lietuvos kultūros taryba ir Kultūros ministerija

7 klasių mokiniams skaitome Mykolo Pranciškaus Karpavičiaus „Piliečio pamokslinė kalba...“

Įsivaizduokite, kad atėję į lietuvių literatūros pamoką atsiduriate pasiruošimo mitingui įkarštyje. Gaminami transparantai, visi aktyviai diskutuoja, ką ir kaip užrašyti, kokią žinutę perteikti. Galiausiai mitingo dalyviai susirenka numatytoje vietoje, iškelia plakatus, skanduoja šūkius, o į juos kreipiasi susibūrimo vadovas, prabylantis... 18 a. pabaigos pamokslininko žodžiais. Iš pirmo žvilgsnio sudėtingas ir klampus tekstas staiga įgyja kitokių atspalvių, kitokį emocinį krūvį. Imituojamoje masinio susibūrimo atmosferoje pamokslas vėl atgyja lyg užvedanti kalba, kurios žinutė ir šiandien skamba labai aktualiai.

Skaityti daugiau...

5 klasių mokiniams skaitome Juliaus Kaupo apsakymą „Stirniukas“

Kiekvienas iš mūsų kiekvieną dieną priimame daug įvairių sprendimų. Ir tokiu būdu kuriame savo ir mus supančio pasaulio istoriją. Kiekvienas sprendimas turi savo pasekmes, kurias kartais būna sunku priimti. Apie tai ir kalbėsime su mokiniais po interaktyvaus apsakymo perskaitymo kartu su profesionaliu aktoriu/aktore ir edukatore Milda Čeikiene.

Skaityti daugiau...

1-3 klasių mokiniams skaitome Milošo Macoureko pasaką „Apie išėjusius pasivaikščioti makaronus“

Kuris iš mūsų nemėgsta keliauti? Na, gal vienas-kitas. O garsaus čekų rašytojo Milošo Macoureko pasakų pasaulyje keliauja net makaronai. Prie jų prisijungti kviečia projekto „Raudonos nosys“ gydytojai-klounai Bela ir Zigmas. Su jais skaitysime pasaką, aplankysime įvairias lankytinas vietas (zoologijos sodą, atrakcionus, operos ir baleto teatrą ir t.t.), mokysimės žygio dainos ir lankstysime žygio kepurę.

Skaityti daugiau...

2-3 klasių mokinianms skaitome Nijolės Kepenienės pasaką „Ką apsivilksi, tuo ir patapsi“

Kai į pagalbą pasitelkiame fantaziją ir burtus, sportas tampa tikra kūryba smile Šiame teatralizuotame skaityme bus daug persirenginėjimo, būrimo, o galiausiai – olimpinės literatūrinės žaidynės, kuriose pravers ne tik kūno, bet ir proto miklumas. Nugalėtojai, be abejonės, bus apdovanoti smile

Skaityti daugiau...

2-5 klasių mokiniams skaitome Petro Cvirkos pasaką „Kupriukas muzikantas“

Kas yra laimė? Pasakoje „Kupriukas muzikantas“ reikia rinktis - tuščią maišą ar pilną aukso. Keista, bet pasirinkus tuščią maišą randi laimę, o pilną pinigų - gauni negražią kuprą. Su vaikais kalbėsime apie tai, kas jiems yra laimė, kada jaučiamės laimingi, ko reikia šio jausmo patyrimui? Kas trukdo mums būti laimingais? Ką mums duoda pinigai, daiktai, ir ko jie negali duoti? Tekstą skaitysime su profesionaliu aktoriumi/aktore, muzikantu, įvaizdindami šešėlių teatru. Teksto aptarimo veiklas ves psichologė Milda Čeikienė.

Skaityti daugiau...

3-5 klasių mokiniams skaitome Vytautės Žilinskaitės apsakymą „Gynėjas“.

Visi mes ko nors bijome. Ir tai yra GERAI smile Baimė – kaip ir bet kuris jausmas – turi savo prasmę ir vietą kitų jausmų tarpe. Jei nejaustume baimės – būtume itin nesaugūs, negebėtume išvengti mums pavojingų situacijų. Drąsus yra ne tas, kuris nieko nebijo, o tas, kuris pripažįsta savo baimes ir išdrįsta su jomis susitikti „akis į akį“. Apie tai ir bendrausime su vaikais, kai jie pasiklausys profesionalaus aktoriaus/aktorės skaitomo teksto, įvaizdinto šešėlių teatru. Psichologės Mildos Čeikienės vedami vaikai žais pasitikėjimo žaidimus, vaizduos savo baimęs ir svarstys, kaip jas įveikti.

Skaityti daugiau...

1-5 klasių mokiniams skaitome Bitės Vilimaitės trumpą istoriją „Daug vaikų“

Draugas. Tai, matyt, vienas svarbiausių žodžių pradinuko žodyne. Bet kas yra toji draugystė? Ar būna tobulų draugų? Ar reikia taikytis prie kitų, kad būtumei „geras“ draugas? Kaip draugai moka mus nustebinti? Tai klausimai, kylantis skaitant vieną įspūdingiausių lietuvių literatūros tekstų apie tikrą draugystę. Tekstą skaitys profesionalus aktorius/aktorė, o po draugystės šalį vaikus vedžios psichologė Milda Čeikienė.

Skaityti daugiau...

1-5 klasių mokiniams Skaitome Vytautės Žilinskaitės apsakymą „Robotas ir peteliškė“.

Šis 1978 metais sukurtas apsakymas šandien skamba kaip niekada aktualiai – juk dirbtinis intelektas, žmogų keičiantys robotai ir visuotinė mašinizacija tampa kasdienybe. Ir mums su tuo reikia mokytis gyventi. Visgi perskaitę kūrinį su vaikais kalbėsime apie tai, kas apsakyme svarbiausia – jausmus. Kokie jie būna? Ar įmanoma išmokti jausmų? Ar lengva juos reikšti? Kodėl žmogų, kuris nerodo jausmų, kartais vadina robotu? Ir dar daug kitų klausimų, į kuriuos atsakymų ieškosime kartu su profesionaliu aktoriumi/aktore ir psichologe Milda Čeikiene. Ai, tiesa, dar bus minčių skaitytuvas, robotas, kuriam reikės duoti vardą, įvairūs užsiėmimai ir...

Skaityti daugiau...

Prisijungimas

Viešoji įstaiga „MOKYKLŲ TOBULINIMO CENTRAS“ įmonės kodas 124631338, įsikūrusi kultūros ir švietimo centro „Vilniaus mokytojų namai“ Mokymosi ir informacijos centre II a. Vilniaus g. 39 LT-01119 Vilnius Tel. +370 5  212 7183 Faks. +370 5  212 7173 El. paštas: mtc@mtc.lt Mūsų darbo laikas: I - IV 9 - 18 val., V 9 - 17 val. Žemėlapis